Klimat (archiwalne artykuły)

Zmiana klimatu, a nie człowiek, była głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych. Świadczą o tym analizy DNA, na podstawie których można prześledzić wahania w liczebności tych ssaków.
Naukowcy wysunęli hipotezę, że najbardziej pożądanym przez koralowce miejscem do budowania raf mogą się okazać w ciągu najbliższych kilku dekad tereny podzwrotnikowe, a nie jak do tej pory okołorównikowe.
„Wśród oceanografów panuje uzasadnione i ugruntowane przekonanie, że oceany i morza pochłaniają około 1/3 emitowanego przez ludzi dwutlenku węgla (CO2). Aż 20 proc. udziału w tej absorbcji mają morza szelfowe, czyli takie, których głębokość nie przekracza 200 metrów" - uważa dyrektor Instytutu Oceanologii PAN prof. Janusz Pempkowiak.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu upały niemal się nie zdarzały. Obecnie letnie, bardzo silne fale upałów dotykają 5 proc. powierzchni lądów. Naukowcy twierdzą, że do 2020 r. fal upałów będzie dwa razy więcej niż obecnie, a do 2040 r. - cztery razy więcej.
Od dawna wiadomo, że każdego lata topnieje coraz więcej lodu morskiego, przez co odsłania się coraz więcej morza. Ciemna powierzchnia wody zachowuje się jednak inaczej niż jasny, lśniący lód - zamiast promienie słoneczne odbijać w przestrzeń - raczej je pochłania, dając się bardziej ogrzać. Teraz okazuje się, że ten lód morski, który jeszcze pozostał, również staje się ciemniejszy i słabiej odbija światło.
Organizmy morskie szybciej przystępują do rozrodu i zmieniają zasięg występowania. Zmiany obserwowane w populacjach zwierząt, mające związek ze zmianami klimatu, są w morzach często o wiele wyraźniejsze i szybsze niż na lądzie - informują naukowcy z 17 instytucji z całego świata w raporcie "Global imprint of climate change on marine life".
Poprzednie
Polityka Prywatności